تفاوت UI و UX در طراحی سایت چیست؟

تفاوت UI و UX در طراحی سایت چیست؟

فهرست مقاله

‌‌‌‌‌‌‌‌‌تجربه کاربر (UX) و رابط کاربری (UI) دو اصطلاحی هستند که علیرغم اهداف و تعاریف متفاوتشان اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. درک این تمایزات برای طراحان در ایجاد دانش عمومی توسعه وب، تقویت مهارت‌های کاربردی و نفوذ به حوزه طراحی UX/UI کلیدی است. در این مقاله، طراحی‌ UX و UI  را به طور مفصل مورد بحث قرار خواهیم داد و تفاوت‌های اصلی بین UI و UX را بررسی خواهیم کرد.

طراحی UX چیست؟

تجربه کاربری (UX) به استفاده کاربر هنگام تعامل با یک محصول یا خدمات اشاره دارد. طراحی UX فرآیند ایجاد محصولات یا خدماتی است که تجربیات معنی‌داری را برای کاربران فراهم می‌کند که شامل بسیاری از حوزه‌های مختلف توسعه محصول از جمله برندسازی، قابلیت استفاده، عملکرد و طراحی است.

یکی از راه‌های فکر کردن به طراحی UX، در نظر گرفتن کل فرآیند یا سفری است که کاربر هنگام تعامل با یک محصول یا خدمات تجربه می‌کند. چگونه کاربر با خدمات یا محصول از طریق تبلیغات، وبلاگ‌ها یا چیزهای دیگر آشنا می‌شود؟ کاربر چه نوع تعاملی با برند دارد؟ کاربر پس از تعامل چه احساسی دارد؟ همه این سوالات و موارد دیگر ملاحظات کلیدی در طراحی‌ UX هستند.

هدف اصلی یک طراح UX این است که هر کاربر تعامل مثبتی با یک محصول یا خدمات داشته باشد. خواه این تعامل مشکلی را حل کند، سرگرمی فراهم کند یا به کاربر کمک کند اطلاعات مهم را پیدا کند، تجربه باید احساس رضایت را در کاربر ایجاد کند.

طراحی UI چیست؟

از سوی دیگر، طراحی UI به رابط‌های واقعی اشاره دارد که کاربران با آن درگیر هستند. فرآیند طراحی‌ رابط کاربری ممکن است شامل دکمه‌ها یا ویجت‌ها، متن، تصاویر، اسکرول و سایر عناصر تعاملی باشد. طراحان رابط کاربری اطمینان حاصل می‌کنند که هر عنصر بصری و انیمیشن موجود در یک محصول یا خدمات، زمینه را برای یک تجربه مثبت و روان فراهم می‌کند.

تفاوت‌های کلیدی بین طراحی‌ UX و UI

از آنجایی که طراحان UX و UI اغلب از نزدیک با یکدیگر می‌کنند، معمول است که UX و UI با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. حتی اگر آنها اجزای مختلف طراحی‌ یک محصول یا خدمات را نشان دهند. در حالی که بین این دو نقش همپوشانی وجود دارد، چندین تفاوت کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

نگاه در مقابل احساس

طراحی UX و UI نقش‌های مرتبط، اما متفاوتی در توسعه محصول دارند. طراحی UI شامل ظاهر یک محصول است. یعنی اجزای بصری و عناصر تعاملی که به تجربه کاربری قوی کمک می‌کنند. در همین حال، طراحی UX بر احساس کاربر یا خدمات و اجزایی که منجر به تجربه‌ای معنادار و مرتبط برای کاربران می‌شود، تمرکز دارد.

طراحی در مقابل نمونه سازی

طراحان UX و UI ممکن است روی یک محصول کار کنند، اما وظایف و اهداف متفاوتی دارند. طراحان UX اغلب نمونه‌های اولیه قابل آزمایش را ایجاد می‌کنند که اساس جریان کاربر یک وب‌سایت یا سرویس را تشکیل می‌دهد، در حالی که طراحان UI محصولات و طرح‌هایی را نهایی می‌کنند که باعث تعامل کاربر می‌شود.

سطح بالا در مقابل جزئیات

تفاوت دیگر بین طراحان UI و UX سطح جزئیاتی است که در کار آنها وجود دارد. طراحان UI روی صفحات، دکمه‌ها و تعاملات جداگانه کار می‌کنند. طراحان UX دیدگاه سطح بالایی از یک محصول یا خدمات دارند و اطمینان حاصل می‌کنند که روند کار برای کاربر یک سایت، سرویس یا برنامه کاملاً روان و ساده است.

طراحی UX و UI با هم چگونه کار می‌کند؟

اگرچه آنها مسئولیت‌های مختلفی را شامل می‌شوند،UX  و UI کل فرآیند طراحی قابلیت استفاده یک سایت یا برنامه را تشکیل می‌دهند. در کنار هم، این حرفه‌ها کمک کننده‌های مکمل برای یک سفر و تجربه ی مثبت برای کاربر هستند. عناصر UX یک سایت یا برنامه (مانند پیام رسانی و احساس مشتری)، بر روی طراحی رابط کاربری آن (به عنوان مثال، ساختار فنی و زیبایی شناختی) ساخته شده است.

یک طراح UX چه کاری انجام می‌دهد؟

به طور خاص، مسئولیت‌های طراح‌ UX شامل توسعه استراتژی، آزمایش، پیاده سازی و تجزیه و تحلیل محصولات/خدمات و طرح‌های کلی آنها می‌باشد.

استراتژی محتوا

استراتژی‌ محتوا بر برنامه ریزی، ایجاد و اجرای محتوا متمرکز است که می‌تواند شامل متن، تصاویر و عناصر چند رسانه ای در یک صفحه یا در یک برنامه باشد. استراتژی محتوا همیشه بر عهده یک طراح UX نیست، اما شرکت‌های بیشتری بر طراحی محتوا محور تأکید دارند تا تجربه مؤثرتری ارائه دهند.

تست و نمونه سازی

تست و نمونه سازی بخش‌های مهمی از فرآیند طراحی‌ UX هستند. بیشتر طرح‌ها قبل از نهایی شدن، چندین بار تکرار می‌شوند و این تغییرات در طول مسیر پشتیبان‌گیری می‌شوند.

هماهنگی و تحلیل

به طور معمول، طراحان UX با یک تیم طراحی‌ گسترده تر برای ایجاد محصولات و خدمات برای یک سازمان کار می‌کنند. این فرآیند شامل برنامه ریزی، توسعه استراتژی، اجرا و تجزیه و تحلیل پروژه‌ها پس از اجرا می‌باشد. طراحان UX زمان زیادی را صرف برنامه ریزی برای پروژه‌های آینده، تجزیه و تحلیل طرح‌های موجود و بررسی عملکرد طرح‌های خود می‌کنند.

تحقیقات مصرف کننده

بهترین طراحی‌های UX توسط تحقیقات انجام می‌شود، که طراحان UX را در مورد اشتباهاتشان، آگاه می‌کند. تحقیقات UX می‌تواند شامل پرسشنامه ها، نظرسنجی ها، گروه ها، تست محصول یا سایر روش‌های تحقیق باشد. روش‌های تحقیق خاص به آنچه که یک شرکت می‌خواهد در مورد یک محصول یا کاربران آن بداند بستگی دارد.

یک طراح رابط کاربری UI چه کاری انجام می‌دهد؟

طراحان رابط کاربری بر ویژگی‌های رابط کاربری محصول یا خدمات نظارت می‌کنند. آنها مسئول انتخاب فونت ها، ایجاد عناصر بصری و اطمینان از جذابیت بصری اجزا یا صفحات جداگانه و متناسب با اهداف محصول هستند. طراحان UI مسئول سبک کلی و عملکرد طراحی یک محصول یا خدمات هستند.

ایجاد و حفظ سبک برند

ایجاد یک سبک برند بصری تعریف شده برای اکثر مشاغل مدرن بسیار مهم است و از نقطه نظر قابلیت استفاده، این یک جزء اصلی در فرآیند طراحی‌ UI است. طراحان رابط کاربری اغلب وظیفه ایجاد محصولات یا موجودیت‌هایی را بر عهده دارند که از نظر زیبایی شناختی با یک برند فراگیر مطابقت دارند.

طراحی بصری

طراحان رابط کاربری، عناصر منفرد یک موجودیت دیجیتال، از جمله تایپوگرافی، رنگ، طراحی دکمه‌ها و سایر زمینه‌هایی را که به یک رابط قوی کمک می‌کنند، می‌سازند و بهینه می‌کنند.

طراحی تعاملی

بسیاری از طراحان رابط کاربری نیز عناصر تعاملی یک وب سایت یا سرویس را توسعه و پیاده سازی می‌کنند. این فرآیند می‌تواند شامل انیمیشن‌ها یا سایر عناصر تعاملی باشد. به عنوان مثال، یک طراح رابط کاربری ممکن است یک انیمیشن برای وب سایت ایجاد کند که پس از کلیک کاربر روی یک دکمه فعال شود.

سخن آخر

به دلیل نقش مکمل UI و  UX در توسعه وب، مهارت‌های طراحی UI و UX به طور طبیعی با یکدیگر مرتبط هستند. با داشتن دانش کاری از هر دو زمینه، متخصصان هر دو رشته می‌توانند به فرآیند طراحی منسجم تر و بهتر کمک کنند. داشتن درک درستی از طراحی UI و UX برای هر کسی که مایل به کار در این زمینه است مهم است. با این حال، تخصص شما به مجموعه مهارت و نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد. مهارت‌های طراحی برای هر دو زمینه مهم است، اما UI بسیار متمرکز بر طراحی است و گزینه ای عالی برای افراد هنرمند است. UX نیز برای هر کسی که به حل مشکلات و طرح راه‌حل‌های خلاقانه علاقه دارد، عالی است.

 

منابع:

آموزش های پیشنهادی مدرس نوین

Thanks! Copy your coupon code

first

Minimum order of $25

Get 10% off now!
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد